| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | Black |
| After-sales Service: | Yes |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
HDPE SHEET/ PP SHEET
| Maximum Temperature | 248°F 120°C |
| Minimum Temperature | -148°F -100°C |
| Autoclavable | No |
| Melting Point | 266°F 130°C |
| Tensile Strength | 4550 psi |
| UV Resistance | good |
| State | solid |
| Specific Gravity | 0.96 |
| Density Of HDPE Sheet | 0.91~ 0.96 g/cm³ |
| Working Temp | 110 ° |