Simple Operation Welding Equipment Butt PE Sheet Fusion Welder
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Welding Range: | 280mm |
| Cooling Way: | Air Cooling |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2008-12-22
Number of Employees
70
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TSD-P
- Control
- Semi-Automatic
- Frequency Range
- Low Frequency
- Electric Current
- Inverter
- Type
- Plastic Welders
- Operation
- Automatic
- Voltage
- 380V/230V
- Current
- Alternating Current
- Weldable Thickness
- 3-60mm
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 2500kg
- Trademark
- TSD
- Origin
- China
- HS Code
- 85158000
- Production Capacity
- 200 Sets/ Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 450.00cm * 150.00cm * 150.00cm
- Package Gross Weight
- 2000.000kg
Product Description
Introduce Of Product:
CNC automatic butt fusion machines, suitable for welding thermoplastic sheets.
These machines can be easily operated both horizontally and vertically, which
allow to perform different types of weld (horizontal, circular and vertical joints).
CNC welders for joining thermoplastic sheets made of HDPE, PP, PVC, PVDF.
Characteristics are as following:
To perform different types of weld: Horizontal, circular and vertical joints
Max. Working width: 4000 mm
Weldable thickness: 3 - 60 mm
Each welding cycle is automatically memorized
We can produce according to the customers' request, and the common specifications

Detail Of Product:
| Machine Length | 5600mm |
| Machine Width | 2170mm |
| Machine Height | 1200mm |
| Machine Weight | 2500KG |
| Max.Working Width | 4000mm |
| Min. Workable Thickness | 3mm |
| Max. Workable Thickness | 40mm |
| Power | 10kw |
| Voltage | 50HZ 400/230v |
| Composed Air Pressure | 0.8-1.0Mpa |


About Us:
TSD Plastic is located in the coastal city-Qingdao, and the factory is only 1km away from Qingdao
airport, 60km away from Qingdao seaport. The convenient transportation saves a lot of time and
cost for our esteemed clents. TSD Plastic Company has its own plastic sheet production line,
adhesive coating machine for heat shrinkable tapes, electro fusion welding joint line, plastic
sheet and plastic welding rod All the products are produced at its own workshop from raw
material to end products, so the best quality of products can be controlled. TSD products are
certified to internationalstandards like DVGW, ISO9001, Petro China ect, anexported to more
than 20 countries, which has got good reputation because of good quality with very
competitive prices!





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Butt Welder
- Simple Operation Welding Equipment Butt PE Sheet Fusion Welder
Related Categories
Hot Searches
More