| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Plastic Welding |
| Cooling Way: | Air Cooling |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


TSD-E Plastic Welding Hand Extruder
The TSD-E extrusion welder is great for equipment and container construction. The extruder also stands out with its sensible design. While the motor is installed on top, the handle and blower are located on the bottom of the tool. This arrangement makes the welder short and compact. In addition, it has a variety of holding options for various positions that users assume while welding. The TSD-E achieves an output volume of up to 3.6 kg/h
1.widely used in plastic welding, plastic container welding, plastic pipe, plastic tube, plastic plate, electri-welding equipment etc.
| Modle No. | TSD-E |
| Voltage | 220- 230V |
| Extruder Power | 1300W |
| Heating Power | 3400W |
| Welding Rate | 3.5KG/H |
| Net Weight | 6.1 KG |

