|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Support |
| Warranty: | 1year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Maximum Temperature | 248°F 120°C |
| Minimum Temperature | -148°F -100°C |
| Autoclavable | No |
| Melting Point | 266°F 130°C |
| Tensile Strength | 4550 psi |
| UV Resistance | Poor |
| State | Translucent |
| Specific Gravity | 0.95 |
| Density Of HDPE Sheet | 0.91~ 0.96 g/cm³ |
| Working Temp | 110 ° |