|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Available |
| Warranty: | 12months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. Manufactured by virgin material only, comply to MSDS safety request.
| Maximum Temperature | 248°F 120°C |
| Minimum Temperature | -148°F -100°C |
| Autoclavable | No |
| Melting Point | 266°F 130°C |
| Tensile Strength | 4550 psi |
| UV Resistance | good |
| State | solid |
| Specific Gravity | 0.96 |
| Density Of HDPE Sheet | 0.91~ 0.96 g/cm³ |
| Working Temp | 110 ° |



